Merak Edenlere...

     
Ben neyim? Kimine göre kendimi Türk olarak tanımlamam gerekiyormuş, kimine göre ise Müslüman.

Peki Türk müyüm? Hiç zannetmiyorum. Biraz biyoloji dersi görmüş birisi atalarının nereden geldiğini az çok kestirebilir. Önce dedelerden başlanır araştırmaya. "Türk" denilen kültürün benim atalarımın geldiği yerle ve kültürüyle bir ilgisi yok. Peki Türküm demeli miyim? Bu bana kalmış. Bu konuya da Türklük kavramının yaratıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk bir çözüm getirmiş. "Ne Mutlu Türküm Diyene!" Peki neden demeliymişim? Cumhuriyeti kurup bize daha özgür bir yol sunduğu için mi?

Peki gerçekten Cumhuriyet mi var şu an? Ya da özgür müyüz? Hiç zannetmiyorum. Aslında Atatürk'ün neden böyle bir işe giriştiğini de anlamış değilim. Atatürk'ten kimse böyle bir talepte bulunmadı. Yani illede Cumhuriyet demedi. Ama o bunun için uğraştı. Şahsen ben, eğer böyle bir talep yoksa bunun için çabalamam. Çabalarsam bu beni diktatör yapar. Zaten sonucu büyük bir olasılıkla başarısız olacaktır. Örneğin, normal bir insan şu anda şeriatla yönetilen bir ülkede böyle bir işe girişmez tahminimce. Sonucu bu kişi için de pek iyi olmaz çünkü. Bu düşünceye karşı çıkanlar olabilir. Ancak şunu enine boyuna bir düşünsünler:
-Şu anda özgür müyüz? Ya da Cumhuriyet var mı?
 
Kısaca: HERKES AKLI KADAR YAŞAR PAŞAM! SAL İPİNİ GİTSİN!

Müslüman mıyım? Hiç zannetmiyorum. Cami yok. Namaz yok....yok yok... Ben Müslüman değilim. Neden değilim? Selam verirken neden "Selamın Aleyküm" demeliyim, ya da telefonda?
İnancımı neden belirtmem gerekiyor selamlaşırken? Kitapsız din olamaz mı? İlle somut birşey mi olmalı? Biz birilerinin kölesi miyiz yoksa? Peki benim inancım yok mu? Var tabiki. Olmaz olurmu. Nedir benim inancım?

Kısaca: SANANE!

Ben ölmüşüm. Neymiş, inancıma göre gömeceklermiş. Benim inancımı kim biliyor peki? Kimse bilmeyecek. Kimseyi de ilgilendirmez. Ne yapacaklar ozaman?

Kısaca: YAK GİTSİN!